logo
login sign_up
user avatar
3 oy

İstanbul'da kira ve kiracı sorunu

İstanbul'daki çok aşırı yüksek kiralar isteyen ev sahipleri ve ödemekte zorlanan kiracılar konusunda önerilerim var. 1. Kira Artışını Sınırlama : Kira artışlarını makul seviyelerde tutmak için yasal düzenlemeler yapılması. 2. Yeni Konut Projeleri : Uygun fiyatlı konut inşaatını teşvik etmek için özel sektörle iş birliği yapılması. 3. Vergi Teşvikleri : Uygun fiyatlı kiralık konut sağlayan mülk sahiplerine vergi indirimleri sunulması. 4. Kentsel Dönüşüm : Eski ve kullanılmayan binaların yenilenmesi veya dönüştürülmesi yoluyla daha fazla konut alanı yaratılması. 5. Sosyal Konut Projeleri : Düşük ve orta gelirli aileler için belediye tarafından finanse edilen sosyal konut projelerinin hayata geçirilmesi. 6. Kira Yardımı : Geliri düşük olan vatandaşlara yönelik kira yardımı programlarının oluşturulması. 7. Planlama ve Zonlama : Şehir planlamasında yoğunluk artışına izin vererek daha fazla konut inşaatına olanak tanınması. 8. Toplu Taşıma : Ulaşım ağlarının genişletilmesi ve iyileştirilmesi, böylece daha uzak semtlerde yaşayanların da şehir merkezine kolayca ulaşabilmesi.

Cevaplar

user avatar
2 oy

Emin Fedar

15.04.2024 11:25

Kira artışı sınırlama pek çok kiracı ve ev sahibini birbirine düşürmekten ve cinayetlere sebep olmaktan başka bir işe yaramadı. Alternatif oluşturursanız tutulmayan boş evler zaten otomatik fiyat düşürür. Diğer seçenekler makul elbet.

user avatar
1 oy

Seçkin Doğruyol

15.04.2024 15:09

Cem Bey önerileriniz takdire şayan çok teşekkürler. Ama maalesef devlet müdahelesi ile sınırlama gerçekten çok büyük bir kargaşa oluşturdu ve devam ediyor ve yüzde sınırı yerine her sene zam olayına bölgesel sınır daha iyi olur diye düşünüyorum onun dışındaki planlı yeni ve ulaşılabilir yerleşim yerleri bir kiracı olarak benim de en büyük arzum , dileğim ve eminim milyonların da öyledir bu konu toplumun çok büyük kanayan yarası ve acil proaktif eylemler alınmalı hem yerel yönetimler hem merkezi yönetimce. Selamlar.

Bu öneri hakkında söyleyecek birşeyin mi var? Kayıt ol ya da Giriş Yap.